مروری بر سابقه تاریخی حمله گروه تکفیری داعش به بعضی از شهرهای کشور عراق
340 بازدید
تاریخ ارائه : 7/9/2014 12:38:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

بنام حکیم صبور :

در یک بررسی تاریخی از  عصر خلافت امیر مومنان حضرت علی ابن ابی طالب سلام الله علیه

 دیده بودم که گروهی تحت عنوان جملیون به بعضی از شهرهای تحت خلافت حضرت علی حمله کردند  وبهونه حمله وغارتشون خونخواهی از  خون ریخته یک خلیفه بود که پیرا هنش معروف است

: جنگ جمل در ۱۰ جمادی‌الاول سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه و تابعینش  با حضرت علی رخ داد. در این جنگ عایشه بر روی شتری به‌نام عسکر سوار بود واز این رو این جنگ : جنگ جمل (شتر نر) نامیده شد.

در ابتدا طلحه و زبیر در مدینه با  حضرت علی بیعت نمودند و بعد از مدت کوتاهی بیعت خود را شکستند و راهی مکه شدند. و در آنجا پس از ملاقات با عایشه همسر پیامبر مردم را به خونخواهی عثمان تحریک نمودند و با حدود سه هزار نفر بسوی بصره حرکت نمودند. عایشه که قبل از قتل عثمان از مخالفان عثمان حمایت می‌کرد در راه بازگشت به مدینه پس از طواف خانه کعبه، پس از آنکه خبر قتل عثمان و به خلافت رسیدن  حضرت علی را شنید، به مکه بازگشت و فعالانه به عملیاتی علیه خلیفه وقت اقدام کرد و چهار ماه بعدبه طلحه و زبیر پیوست.  علاوه بر عایشه، افرادی از بنی‌امیه که از مدینه فرار کرده‌بودند و خلافت را در انحصار بنی امیه  میخواستند و اهدافشان با طلحه و زبیر متفاوت بود، در مکه جمع شده و به والیان عزل شده بصره و یمن پیوستند که از بیت المال برای خود پول آورده‌بودند. طلحه و زبیر که پیشتر از آرزوهای سیاسی خود ناامید شده‌بودند، ونرسیدن به حکومت بصره و کوفه برای این دو، به نا ناامیدیشان افزوده بود. این دو وقتی شنیدند که هوادارانشان در مکه جمع شده‌اند، از علی درخواست کردند که اجازه دهد که به بهانه عمره مدینه را ترک گویند. پس از آن، این دو بیعت خود با حضرت علی را شکسته و مسئولیت قتل عثمان را به گردن وی انداخته و از وی خواستند که قاتلین را محاکمه کند.

پس از آنکه در جمع‌آوری حامیان در حجاز ناکام ماندند، به آرزوی پیداکردن نیرو و منابع لازم برای بسیج کردن حامیان عراقی، با چند صد سربازتصمیم گرفتند به بصره حمله کنند  چرا بصره  چون به اهداف شون کمک میکرد وپول وپله بود .

وپس از حمله وتصرف بصره سپاه عایشه به بیت المال بصره حمله کردند. آنان محافظان بیت المال را کشتند و همچنین عثمان بن حنیف، والی منصوب حضرت علی، را مجبور کردند که قصر حکومتی را ترک کند و موی سر و ریشش را کندند.

حضرت علی ترجیح داد به جای این که به بصره لشکر کشی کند، حمایت کوفه را جلب نماید .ابوموسی اشعری والی کوفه پیش از جنگ جمل با حضرت علی بیعت نموده بود . اما وقتی که جنگ بین طلحه و زبیر و عایشه با حضرت علی بالا گرفت، ابوموسی موضعی بی طرف اتخاذ کرد و با وجود تحت فشار گذاشتنش، از تصمیمش منصرف نشد.وی مردم کوفه را  به بی طرفی در جنگ داخلی بین مسلمانان فرا می‌خواند.سرانجام حامیان حضرت علی وی را از کوفه بیرون کردند و حضرت نامه‌ای شدید الحن به وی نوشت و عزلش کرد.نمایندگان حضرت علی (مالک اشتر، ابن‌عباس، فرزندش  امام حسن و عمار بن یاسر) تلاش بسیاری برای جلب حامی برای سپاه انجام دادند تا بالاخره شش، هفت یا ۱۲ هزار نفر را به سپاه حضرت ملحق کردند.   انچه که  در این مقایسه مهم است شباهت رفتارهای سپاه انروز جمل در بصره عراق با افراد گروهک داعش  اینبار در موصل عراق است  سربریدن وگردن زدن به بهانه های ناچیز مثلا جملیون در بصره گردن یک انصاری  را زدند به دلیل اینکه در میان حمله کننده گان به عثمان  اشخاصی از هم طایفه ایشان بوده  وهمچنین کشتن محافظان بیت المال در بصره ان روز و موصل امروز هر دو در عراق است  البته ما در سدد مقایسه خلیفه مشروع وقانونی انروز  یعنی حضرت علی علیه السلام با هیچ شخص وگروهی نیستیم واصولا قیاس مع الفرق خواهد بود  ولی  هجمه کننده گان به بصره وموصل شباهت های نزدیک رفتاری  زیادی به یکدیگر دارند  واز نظر معنوی هم عمده شباهت هر دو نداشتن ایمان واعتقاد قلبی به خدا وپیامبرش ومخصوصا عدم ولایت پذیری ونداشتن محبت به اهل بیت  رسول الله {ص}است :  وخشک ذهنی وفکری وجهل ونادانی  وکج فهمی  وهمچنین طایفه گرائی  وعداوت وکینه توزی نسبت به مومنین واولیائ الهی است که همچنان ادامه دارد فاعتبرو یا اولی الابصار :